چرا htaccess را پیدا نمی کنید؟ (دو روش)

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که فایل htaccess. را پیدا نکنید؟ یکی از سوالاتی که کاربران مبتدی وردپرس می پرسند این است که فایل htaccess کجاست؟ یا اینکه چرا نمی توان این فایل را پیدا کنم؟ برخی اوقات نیاز دارید این فایل را ویرایش کنید. یا حتی برای رفع خطاهای معمول وردپرس آن را حذف کنید. در این مقاله روش های یافتن فایل htaccess. را با هم بررسی خواهیم کرد.

فایل htaccess. چیست؟

فایل htaccess. به اصطلاح فایل پیکربندی سرور است. این فایل به سرور شما می گویند که چظور می تواند موارد خاصی را در سایت وردپرس شما کنترل کند. مثل نحوه هدایت کاربران، رمزهای محافظت شده ناحیه مدیریت و … . htaccess در پوشه ریشه سایت شما قرار گرفته و می توان از آن برای کارهای جذاب و مفیدی در وردپرس استفاده کرد. مثل موارد زیر:

  • حفاظت از پنل مدیریت وردپرس
  • حافظت از پسوردهای فولدر ادمین وردپرس
  • غیرفعال کردن مرور دایرکتوری
  • محافظت از دسترسی های غیرمجاز به بخش های مختلف وردپرس
  • تنظیم ریدایرکت 301 و …

یافتن فایل htaccess.

دو دلیل عمده وجود دارد که نتوانید این فایل را در پوشه ریشه سایتتان پیدا کنید. این فایل یا توسط نرم افزار مدیریت فایل سایت شما پنهان شده، یا اصلا وجود ندارد. هر دو روش با راه حل در ادامه توضیح داده می شوند.

1- نرم افزار FTP شما فایل های پنهان را نشان نمی دهند.

نقطه قبل از htaccess نشان می دهد که یک فایل پنهان است. به صورت پیشفرض، وقتی با یک نرم افزار FTP به هاست سایت وردپرس متصل می شوید، فایل های پنهان(hidden files) را نمی بینید. برای نمایش این دسته فایل ها، کافی است تنظیمات FTP را تغییر دهید. برای مثال، در FileZilla مسیر زیر را طی کنید.

Server > Force showing hidden files

یافتن فایل htaccess

 

همچنین اگر از برنامه مدیریت فایل در Cpanel استفاده می کنید، پیش از راه اندازی، گزینه ای برای نمایش فایل های پنهان خواهید داشت.

پیدا کردن فایل htaccess

برای سایر نرم افزارهای ftp هم گزینه های مختلفی برای نمایش فایل های مخفی وجود دارد که با کمی جستجو در منو تنظیمات، آن را پیدا خواهید کرد. بعد از فعال کردن این گزینه قادر به یافتن فایل htaccess خواهید بود.

2- فایل htaccess. وجود ندارد

دومین دلیل عمده پیدا نکردن فایل htaccess آن است که وردپرس هنوز آن را تولید نکرده. پس در هاست سایت وردپرس شما وجود ندارد. البته وردپرس باید به صورت خودکار این فایل را ایجاد کند. چون برای ریدایرکت صحیح پیوندهای یکتا ضروری است. اما اگر به هر دلیل این فایل را در هاست نداشتید، مراحل زیر را انجام دهید.

  • از منو اصلی وردپرس به بخش “تنظیمات” بروید.
  • روی گزینه “پیوندهای یکتا” کلیک کنید.
  • در این صفحه، بدون آنکه تغییری ایجاد کنید، گزینه “ذخیره تغییرات” را بزنید.

به این روش وردپرس .htaccess را می سازد.

یافتن فایل htaccess

در برخی موارد نادر، ممکن است وردپرس نتواند فایل htaccess را به علت برخی مجوزها ایجاد کند. این مواقع، پیغامی در پایین صفحه پیوندهای یکتا، خواهید دید که “فایل htaccess. قابل نوشتن نیست.”

اینجاست که باید فایل را به صورت دستی ایجاد کنید. کافی است روی کامپیوترتان یک فایل نوت پد ساده ایجاد کنید و کدهای زیر را در آن قرار دهید. سپس با کمک نرم افزار FTP این فایل را در سایتتان آپلود کنید.

یافتن فایل htaccess

امیدوارم این مقاله برای یافتن فایل htaccess مفید باشد. خوشحال می شویم تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *